Sehnat správné vybavení pro vlastní natáčení propagačních videí se může prodražit. Ale taky nemusí. To protože cena základních nástrojů pro vlastní natáčení jde dolů. Už vůbec neplatí, že abyste byli schopni produkovat kvalitní videoobsah, tak musíte mít několikačlenný produkční tým. Už to je daleko víc o tom, kolik času jste ochotni do tvorby videí investovat. Protože tvůrcem se můžete stát úplně všichni. A kvalitním. Jen je potřeba investovat čas a ovládnout současné nástroje. Ty jsou ale čím dál intuitivnější a jdou běžnému “amatérovi” čím dál víc naproti.
Kamera
Máte zafixováno, že drahé kamery stojí vyšší desítky tisíc? To sice dál platí, ale sahají po nich především profesionální videotvůrci. Pro běžné smrtelníky se otevírá střední cesta lepších bezzrcadlovek nebo zrcadlovek, které i s objektivy seženete do 40 tisíc bez daně. Skvělou volbou jsou třeba Sony řady a (alfa) od modelu 6300 výš. Stejně tak Pannasonic a jeho modely GH4 nebo GH5 nabízejí skvělý obraz a možnosti, jak jej upravovat.
Světla
Osvětlení stále zůstává tím nejdražším na celé produkci. A zároveň je to taky největší věda. Dobře nasvítit plac je kámen úrazu. Když vidíte video, které se vám líbí a přijde vám “profi”, může za to z velké části právě svícení. Pro základní účely ale dobře postačí dvojice LED panelů, které seženete buď v zahraničních e-shopech (levnější), nebo v těch českých (dražší, ale možnost vrácení).
Zvuk
Investujte do klopového mikrofonu s vysílačem a přijímačem. Stojí do deseti tisíc a je to mnohem jistější volba než levnější směrový. Jeho limity se ukážou ve chvíli, kdy byste vyrazili natáčet do rušných ulic.
Ostatní vybavení
Nad stativy a dalšími stabilizátory příliš nerozmýšlejte. V případě stativu platí, že pokud na něm kamera drží, pak vám zatím stačí. Peníze z rozpočtu bych na něm neplýtval. Pokud se budete natáčet sami, pak se hodí dokoupit za pár stovek i tripod.
Editační software
Spousta lidí s Applem si pochvaluje iMovies. A je fakt, že si s nimi dobře vystačíte, pokud stříháte nejzákladnějším způsobem. Pokud byste se chtěli do umění postprodukce ponořit hlouběji, pak je nutné platit. A je jedno, jestli to bude jednorázová platba za Final Cut Pro (8 tisíc korun) nebo předplatné za rodinu Adobe produktů (záleží dle nabídky). V každém případě Youtube je v tomto směru mocným pomocníkem. Najdete v něm uživatelské how-to videa v podstatě na každou část softwaru. Je ovšem nutné zvládat základy angličtiny.