Už jsem od několika lidí nezávisle na sobě slyšel, jestli těch podcastů u nás není nějak moc. Není. Stále je to oblast, která je v plenkách. Je možné, že žijete v sociální bublině (jako já), která podcasty konzumuje často. Podcasty stále ještě nedosáhly vrcholu. A to platí i v Americe, kterou můžete považovat za jejich kolébku. 

Posledních několik dní jsem sledoval predikce pro podcastový trh na rok 2020. Už jen fakt, že se k nim najednou vyjadřuje tolik expertů, znamená oproti loňskému roku výrazný posun. Pokud se rozhodnete s podcasty v příštím roce začít, můžete rovnou naskočit na jeden z trendů, které v zámoří předpovídají. Ty, které jsou relevantní i pro náš český trh, jsem pro vás shrnul do tohoto článku. 

Obrovské investice do nových akvizic 

Možná jste zaregistrovali, jak se v aktuálních měsících chová Spotify či Apple s Googlem. Toto jsou na globálním podcastovém hřišti největší hráči. A všichni tři podnikají masivní investice. Spotify podle některých zdrojů plánuje vrazit do podcastů až půl miliardy dolarů. Jen v roce 2020. Proč? Cíl je jasný. Spotify chce být Netflixem pro podcasty. Stejný cíl má ale i Apple a Google. A to se ještě neví, jak se k situaci postaví Facebook, jehož interní tým také pracuje na podcastovém rozhraní. 

Podcast říznutý videem 

Video by mělo mnohem lépe fungovat s podcastem v příštím roce. Umožňuje totiž perfektní škálování obsahu. Podcast, který nahrajete, můžete rozsekat na několik menších útvarů a ty potom postupně vkládat na vaše sociální sítě či do jiné distribuce obsahu. Máte multikanálový dosah s jedním kusem obsahu. Jinými slovy za málo peněz hodně muziky. Dá se očekávat, že tento druh podcastování bude na vzestupu nejen u nás, ale i v zahraničí. 

Marketéři si začnou podcastů víc všímat 

Je otázkou, jak moc se vzestup podcastů projeví na objemu prodané reklamy. Respektive jak moc. Už teď se dá tvrdit o tom, že mnoho zahraničních podcasterů se na základě partnerských spojenectví dokáže docela dost dobře uživit. Nejvýdělečnější podcasty vydělávají několik milionů dolarů ročně. To je i po odečtení nákladů docela pěkná částka. Příští rok většina expertů (třeba na stránce weeditpodcasts.com) prorokuje, že oči marketingových agentur se stále víc začnou upínat k podcastům. A to se v nějaké míře určitě odrazí i u nás. 

Známá jména před mikrofonem 

Pokud posloucháte zahraniční podcasty, tak jste si možná všimli, že se některá známá jména přesouvají částečně k podcastům. Z těch opravdových ikon můžu zmínit třeba podcast Conan needs a friend, jehož autorem je Conan O’Brien (moderátor late night show). Dává to smysl. Celebrity musí být tam, kde je aktuální pozornost lidí. V tomto směru jsou jako všichni ostatní. A pozornost jednoznačně začíná směřovat k podcastům. Takže čekejme, že se brzy začnou připojovat i další osobnosti. 

Válka mezi Apple a Spotify zostří 

Už jsem psal, že to bude mezi těmito giganty zajímavé z pohledu investic. Ještě zajímavější to ale bude z pohledu rozdělení trhu. V tuto chvíli má jasně vedoucí pozici Apple. Z jeho zařízení poslouchá až 70% (záleží, na jaká čísla koukáte) všech posluchačů. Proslýchá se, že Spotify by se mohlo vydat v honbě za vyšším podílem cestou platformy pro mladé. U generace Z a Y má už teď velmi dobrou pozici. Můžeme tedy čekat třeba to, že Spotify začne produkovat vlastní krátké podcastové série, které budou mladým vyhovovat víc. 

Author

admin