Že je teď moderní dělat podcast, to už jste asi postřehli. Hodně lidí ho nějak dělá a vy jste možná dostali chuť zveřejnit své vlastní povídání taky. Občas jsem dostal otázku, jak teda vlastně ten podcast “dostat na Spotify”. Není to tak jednoduché, jak se prvně zdá. Na Spotify a další platformy se totiž podcasty nenahrávají. Tyto aplikace fungují v podstatě jako RSS čtečky a podcasty jsou fyzicky uloženy na tzv. hostingových platformách. Audioboom je jednou z nich. Používám jej od samého začátku a teď vám ukážu, jak ho můžete použít taky. 

Celá operace by vám měla zabrat zhruba hodinu. Pokud už máte rozmyšlené texty, tak ještě méně. 

  1. krok: Registrace 

Audioboom je britská služba, vše je v angličtině, kterou ale nepovažuji za velkou překážku. Zaregistrujte se pomocí vašeho e-mailu jako nový poskytovatel podcastů. Audioboom vás poté povede za ruku až ke zdárnému dokončení akce, což je v tomto případě nahrání podcastu a jeho odeslání ke schválení na patřičné aplikace.  

Jakmile si kliknete v hejlové schránce na ověřovací link, můžete začít vyplňovat. Hosting každé podcastové série (v mém případě podcastů Buduj značku) stojí 10 dolarů měsíčně. Jediné omezení je počtem poslechů. Jakmile by některou z epizod poslouchalo víc než 10 tisíc lidí, Audioboom vám měsíční předplatné zvedne. Klepněte na “vytvořit nový podcast” a vyplňte jeho jméno. Hned poté se dostanete do hlavního rozhraní.   

2. krok: Nezbytné informace 

Logo, anotace, kategorie a doplňující informace. To byste měli nastavit na další kartě. Vše půjde později kdykoliv upravit nebo změnit. 

Logo musí být čtvercové a alespoň o rozměrech 1400×1400. Velkou pozornost potom věnujte kategoriím. Podle toho, jak podcast zařadíte, se také bude objevovat v katalogu aplikací Apple podcast nebo Spotify. Takže buďte přesní. Nezapomeňte vyplnit i jazyk (češtinu) a váš e-mail, na který budou moci přímo z aplikace lidé reagovat. 

Pak už zbývá podcast zaplatit. První a všechny další platby jsou za těch zmíněných 10 dolarů.   

3. krok: Nahrání podcastu 

Pokud už máte epizodu podcastu hotovou ve formátu mp3, pojďte ji nahrát. Vlevo v panelu klepněte na “Dashboard” a potom na velké modré tlačítko “Upload episode”. Do panelu přetáhněte mp3 soubor, načež se objeví obrazovka, kde vyplníte informace o podcastu. 

Začněte titulkem, potom anotací epizody. Nahrajte cover fotku (může být stejná jako logo). Vyplňte doporučené shrnutí epizody. Stačí jednou větou, je to jakýsi podtitul epizody. Pokud jsou v podcastu sprostá slova, tak zaškrtněte “explicit content”. Dole ještě nastavte, zda podcast vydáte hned nebo nastavíte datum vydání na jindy. Můžete to nastavit i zpětně.  Tlačítkem Publish odešlete podcast do světa.  

4. krok: zveřejnění podcastu / schválení 

Pokud nahráváte první epizodu, tak se zatím nestane nic. Podcast bude přístupný jen z jeho karty na Audioboomu. Je potřeba jej ještě odeslat ke schválení. To uděláte v rubrice “Distribution”. Zde vidíte všechny platformy, na kterých můžete podcast schválit přes rozhraní Audioboomu. Spotify vyřešíte jednoduchým kliknutím na “submit request”. K tomu, aby se podcast objevil v aplikaci Apple podcast, potřebujete vlastní Apple ID. Audioboom vás po kliknutí na odkaz pošle do rozhraní Podcast connect. Tady je potřeba podcast separátně potvrdit ke schválení. Většinou trvá necelý týden, než aplikace podcast schválí. 

Přes Audioboom sledujete i statistiky podcastu. Nahráváte přes něj všechny další epizody. A je to taková páteř vašeho podcastu. Pokud by vám dělal některý bod problém, neváhejte se na mě obrátit. 

Author

admin