Říkejte dnešní době doba workshopová. Opět se trochu přelívá trend. 

Už to nejsou online semináře a webináře. Byla doba, kdy to vypadalo, že každý má na své osobní webové stránce předinstalovanou platební bránu a je připraven za drobný poplatek učinit před kamerou výron svého “expertního” know-how, které naprosto změní váš život, nakopne váš byznys a vy budete v podstatě úplně jinými lidmi než dřív. 

Ta doba pominula. Bohudík. 

Dnes se opět rádi setkáváme naživo. Klidně v malých skupinách, ale setkáváme. Internet je plný byznysových snídaní, tematických snídaní, neformálních HR snídaní…skoro to vypadá, že karlínské kavárny brzy vyhlásí bankrot.

Asi cítíte, že jsem k současnému trendu workshopů trochu skeptický. Nejdřív vám vysvětlím proč a potom, proč už nejsem. Když jsem se čas od času na nějakých prezentacích či workshopech ocitnul, neměl jsem štěstí na dobré řečníky. Většinou to byli nesmělí lidé, jejichž nesmělost ještě podtrhávala powerpointová prezentace na plátně za nimi. Ti lidé neuměli pracovat s publikem, neměli postoj ani mluvu, která by nerušila od vyprávění. Spoléhali na své slajdy, které víc než k vypíchnutí důležitého sloužily jako učební skripta k akci.Nabyl jsem po několika stejných zkušenostech dojmu, že takto je to všude. 

Mýlil jsem se. 

Poznal jsem i velmi dobré řečníky. Není jich mnoho, ale o to víc si jich cením. I s ohledem na to, že jsem rád tam, kde je zrovna aktuální pozornost, jsem začal přemýšlet o vlastní akci. Podcasty se nabízely. Málo se o nich zatím mluví jinak než ve stylu: Příští rok to bude trend, tak nakup mikrofon. To jsem chtěl změnit. A pustil jsem se do workshopového formátu, který jsem nikdy nepřipravoval a vůbec jsem nevěděl, co z toho vlastně vypadne. Výsledkem nakonec byla neuvěřitelně příjemná tříhodinovka, kde se účastníci ptali, zajímali a mně se fakt hezky mluvilo. Pokud aktuálně přemýšlíte nad tím, že byste sezvali skupinu lidí k sobě a předali jste jim vaše vědomosti k určitému tématu, jděte do toho. Jen to moc nepřehánějte s powerpointovými slajdy.

A neopakujte moje chyby. Ty zásadní jsem se pokusil popsat zde: 

Začněte včas 

Time management je věc, kterou by měl každý manažer dobře zvládat. A přece jsem zjistil, že do začátku akce zbývají dva týdny, žádný účastník ještě není přihlášen, protože ani neexistuje přihlašovací formulář, teprve se dodělává grafika a já ani pořádně nevím, co budu vlastně říkat. Na workshop jsem měl připraveny celkem tři prezentace s podkladovými materiály. Dvě z nich jsem dodělával den před akcí. Domluvené občerstvení nedorazilo. Pár hodin před začátkem jsem tedy musel utíkat do obchodu a nakoupit. Znalosti cateringu pro mě končí u housky s šunkou. I tak se to ale nějak povedlo. Je nicméně potřeba pohlídat si, jestli to máte časově dobře rozvržené. Podobné nervy už znovu zažívat nechci. 

Kontrolujte po sobě 

V prezentacích a propagačních materiálech by neměly být chyby. Já, protože jsem nezvládl předchozí bod, jsem ani neměl čas poslat materiály pověřené osobě, která by je po mně zkontrolovala. Tady se ukázalo být výhodou mít prezentace strohé a neopírat se o ně. Menší množství textu znamená i menší pravděpodobnost, že v něm uděláte chybu. Stejně jsem jich několik objevil. 

Mějte někoho, kdo hosty přivítá

Na začátek jsem se rozhodl, že všechno zvládnu sám. A příště už vím, že tudy cesta nevede. Když totiž běháte z jednoho místa na druhé a snažíte se v kuchyni zjistit, která sklenička je čistá a která použitá, nemáte prostor vítat se s přicházejícími hosty. I proto je lepší mít někoho, kdo se o technické záležitosti postará a na vás zbyde už jen to vítání. V malém množství lidí se to ztratí, ale jakmile by nás mělo být víc než bylo (workshop byl maximálně pro 10 lidí), šlo by o malér. 

Jsem moc rád, že se u nás workshop povedlo zorganizovat a že si hosté odnesli i nějakou zajímavou radu. Příští termín pro Podcasty 101, 10. prosince, už by mohl být zase o něco lepší. 

Author

admin