Dělej Instagram. Dělej Facebook. Dělej LinkedIn. Dělej videa. Pokud vlastníte firmu a jste v ní aktivní, pak jste pravděpodobně něco podobného už slyšeli. A dává to smysl. Internet nám všem dává nevídanou možnost být vidět a slyšet. Tak proč toho nevyužít, že? Jako všechno, i toto má ale svou odvrácenou stranu. A to čas, který musíte strávit přípravami.

I proto je dobré být v tomto směru co možná nejefektivnější. A vytvořit si plán. Marketingovou hantýrkou bychom řekli “content plán”. Co to znamená? Může to znamenat všelicos, ale v první řadě to je váš jízdní řád, který vám pomůže nepřemýšlet každé odpoledne nad tím, co na ty sociální sítě vypustíte. Ušetří vám čas. A dovolí vám podívat se na témata, která chcete sdělovat, s větším odstupem. Díky tomu vás contentový plán může naučit i škálování. Škálování znamená, že například video, které natočíte, využijete jako klip na stories na Instagramu, potom jako video v reklamě na Facebooku a na závěr vezmete scénář k videu a vydáte ho jako článek na LinkedInu. O škálování vám napíšu podrobněji v příštích článcích. 

Jsem si vědom toho, že podobné plány mohou být velmi detailní. Ještě když jsem pracoval v rádiu, viděl jsem contentové plány a na ně navazující reporty, které měly několik desítek slajdů v PowerPointu. Tomu se vyhněte. Další doprovodné metriky můžete vždycky časem přidávat. V první řadě jde hlavně o to vytvořit si návyk. Dát dohromady témata, o kterých chcete mluvit. A následně dokázat vyhodnotit, kterým se vedlo lépe a kterým hůře. 

Následují postřehy z toho, jak funguje můj contentový plán. Je to jednoduchá tabulka v Numbers (jablková obdoba Excelu), kde zaznamenávám zatím jen obsah pro LinkedIn a od nového roku taky pro Instagram.  

Najděte si čas 

Každému funguje něco trochu jiného. Někdo cítí nástup kreativity společně s ranní kávou, někdo jiný až o půlnoci, když děti konečně usnou. Počítejte ale s tím, že alespoň několik hodin týdně vám příprava contentového plánu zabere.   

Zvolte si cíl 

Cíl musí být měřitelný. Může to být třeba fakt, že do tří měsíců chcete zvednout návštěvnost vašeho profilu o 50 %. Cokoliv, co lze v určitých časových periodách vyhodnotit. Pomůže vám to určit, jak se vám daří. 

Nastavte vizi  

Budete vzdělávat nebo budete bavit? Může to být i obojí, ale vždy je potřeba myslet na přidanou hodnotu pro vaše publikum. Slovo content znamená obsah, takže obsah musí být stěžejní náplní celé vaší tabulky. Neznamená to, že si všechny příspěvky nahrajete a napíšete týden dopředu. Úplně stačí, když si dopředu stanovíte jen témata, která chcete obsáhnout. A v poznámkách dopíšete, jestli bude příspěvek tvořen fotkou, videem, infografikou a podobně. 

Pravidelně tvořte a vyhodnocujte 

No a na závěr to úplně nejdůležitější: naučit se pravidelně tvořit. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem si vybudoval návyk vždycky v neděli sednout a něco vytvořit. Ale po několika týdnech se to zlomilo a co se nestalo: těším na tu část týdne, kterou většina pracujících proklíná – neděli odpoledne. To období plné úzkosti z nového pracovního týdne, který je za dveřmi. Každý týden takhle projíždím zpětně moje příspěvky a sleduji, jak si vedly. 

Buďte tímhle způsobem sami sobě editory.

Nic to nestojí. 

Author

admin