Mám pocit, že říjen je měsíc, během kterého se nejvíc maká. Každý chce stihnout rozjet něco nového ještě před koncem roku. Případně narychlo dodělat, o čem se celý rok jen mluvilo. A co bych se tady povyšoval, vždyť to mám úplně stejně. Líbí se mi, že stále víc podnikatelů a manažerů chápe důležitost tvorby obsahu. A sílu vlastní osobní značky, na základě které může vybudovat takřka cokoliv. 

Už teď pozoruju, co budou největší trendy v mém vlastním oboru: obsahovém marketingu. A teď nemyslím trendy, o kterých lidé rádi přednáší na konferencích a nadšeně je konzumují na zpravodajských webech. Ne, příští rok opravdu nepřijde revoluce a nevtrhne sem virtuální realita. Ne, nezačneme si z ničeho nic povídat s chytrými asistenty jako s nejlepšími kamarády ze střední. Všechny velké změny v historii proběhly plíživě. Televizor vynalezli na přelomu 30. let minulého století. Mainstreamem se ale nestal dřív než v šedesátých letech. Internet vznikl v osmdesátých letech. Teprve s nástupem sociálních sítí ale zažívá online prostředí skutečný boom. 

Vytváření obsahu má tedy stále větší důležitost pro nás malé a středně velké. Kdo se chce prosadit, měl by o sobě začít přemýšlet jako o vydavatelství. A v takovém případě má celkem tři možnosti, co může produkovat: audio, video/obrázky a text. 

AUDIO

Asi nejblíž revoluci z hlediska konzumace obsahu je nebývalý vzestup mluveného slova. Typickým příkladem jsou podcasty, o kterých u nás ještě rok zpátky jen málokdo věděl. A ještě méně lidí je opravdu konzumovalo. Dnes je situace obrácená. Každý s iPhonem ví, že má aplikaci pro poslech podcastů předinstalovanou ve svém vlastním zařízení. 

Poslech je jednoduchý, ale především naplňuje snad všechny definice přidané hodnoty. Konzumace nás nepřipravuje o čas, protože může proběhnout během jiné činnosti. Typicky to je jízda autem do práce, běhání nebo klidně taková prkotina jako čekání ve frontě na poště. 

Člověk se v podcastech dozví know-how ze svého oboru. Jde tedy o způsob vzdělávání, který je zadarmo a který – v závislosti na kvalitách tvůrce – může být velmi obohacující. V příštím roce by mělo dojít k ještě většímu rozmachu podcastů u nás, což nevadí, protože dojde zároveň k čím dál většímu zkvalitňování produkce. 

VIDEO 

Všímáte si klesající poptávky po nablýštěných a luxusních promo videích? Asi na to nejsou žádná tvrdá čísla, protože je těžké takové vysokonákladové video definovat. Všeobecný hlad po autenticitě ale vede logicky k tomu, že schovávat se za drahou postprodukci nemusí být úplně dobrý nápad. Vždycky tady budou velké nadnárodní korporace, pro které bude takový druh obsahu podobným vyjádřením statusu jako koupě nového BMW. Majitelé menších firem ale musí počítat s tím, že půjdou s kůží na trh. Tedy že budou muset předstoupit před kameru a prezentovat sebe a svou službu/produkt. 

Jinými slovy: videa budou stále víc sloužit k tomu, aby z vás udělaly lidi. Vzpomínám si, jak jsem před lety jezdil po republice a točil pro firmy jejich vlastní firemní reportáže. Všechno bylo nastrojené a připravené, zaměstnanci v pozadí stáli v naškrobených úborech. Trochu to připomínalo agitační socialistická okénka do výrobních závodů, kde všechno jede na 120%. Jaká cesta je lepší? Dobrým příkladem může být třeba Petr Hudec z hurámobil.cz, který byl nedávno v mém podcastu Buduj značku. Petr vybudoval skvělý eshop, který v poslední době žene dopředu jeho youtubový kanál. Aktivně na něm vystupuje s novinkami a recenzemi ze světa chytrých telefonů. Přidaná hodnota a autenticita nechybí. Investoval do toho moře svého času a energie (záměrně neříkám peněz). Z dlouhodobého pohledu je vítězem. 

V příštím roce bude dobré přehodnotit, jak efektivně dokážete mluvit se svým potenciálním klientem skrz video. Nedělejte nákladné spoty, k nimž začínají být zákazníci imunní. Dělejte přesné a konkrétně zacílené minikampaně. Využijte toho, že pomocí videa na Instagramu můžete oslovit mámu na mateřské stejně účinně jako zakladatele úspěšného byznysu na LinkedInu. 

TEXT

Ne nadarmo se o trhu s copywritery říká, že má miliardovou hodnotu. Je to pravda. Budíme se s představou, že text zmizel a lidé nečtou. To není tak docela pravda. Lidé čtou. Jen jinak. Každý webová stránka, každý příspěvek, každá věta na firemní samolepce je přece psaný text. Ti nejlepší copywriteři si přijdou na opravdu skvělé peníze a většina z nás o tom neví. Pokračující trend tedy říká: text není jenom blog. Je to všechno, co na internetu čtete.  

Jak tedy shrnout příští rok z hlediska produkce vašeho obsahu? Speciálně pokud jste B2B firmou /podnikatelem platí, že byste o sobě měli začít přemýšlet jako o šéfredaktorovi vlastního média. A tím médiem jste vy. Produkujte co nejvíc kvalitního obsahu to jde. Myslete na přidanou hodnotu. A myslete taky na to, v čem jste dobří. Nedělejte to pro sebe.   

Author

admin