Několikrát do měsíce pořádáme u nás ve firmě akci, které říkáme Videosnídaně. Je to koncept, ze kterého si podnikatelé odnáší svou, mnohokrát zcela první, videoprezentaci. Společně s námi ji dávají dohromady a natáčí u nás ve studiu. Nikdy neřeším to, jak člověk před kamerou mluví a jak na ní vypadá. Většinou hned poznáte, jestli se daný člověk hodí na práci před kamerou nebo by měl raději prezentovat svoji službu jiným způsobem, třeba podcastem. Když se někdo z účastníků akce při natáčení zakoktá, nepovažuji to za chybu. 

Chyba je jinde. 

Ještě předtím, než jdeme do studia, sestavujeme s každým jednotlivě bodový scénář jejich projevu. Pro některé to je úplná novinka. Nikdy předtím si nechystali, co chtějí před kamerou říct. Ale měli by mluvit o svém podnikání, tedy o tom, čím aktuálně žijí. Moje první otázka většinou bývá: Co je vaše vize? 

Nazpátek dostanu seznam činností. Žádnou vizi. Seznam služeb, které poskytuje. Kdyby Coca-cola v některé ze svých reklam strávila minutu čtením seznamu všech limonád, které dováží, asi byste tu minutu dost trpěli. Ale to si Coca-cola nedovolí. Místo toho vám bude ukazovat emoce, které jsou s dobrovolným vpouštěním cukru a kofeinu do těla spojené. U malých podnikatelů to funguje úplně stejně. Všechno je potřeba udělat o emocích. A z emocí vyvstávají vize. Je škoda, že se tolik lidí brání je hledat, protože podnikání to vždy prospěje.  

Existují dvě knihy, které to popisují lépe než já a mnohem víc detailněji. Jak udělat z dobré firmy skvělou od Jima Collinse a legendární Začněte s proč, kterou napsal Simon Sinek. Nemyslím si, že je velký spoiler, když vám řeknu klíčovou myšlenku obou knih. U té první to je výsledek dlouholetého průzkumu, který říká, že firmy, které nemají jasnou vizi, jsou na tom z hlediska potenciálního růstu mnohem hůř než firmy, které vizi stanovenou mají. A zároveň ji také neustále předávají a vysvětlují jejich zaměstnancům. Simon Sinek na to navazuje tím, že jakmile si definujete, proč děláte to, co děláte, jste na dobré cestě získat víc zakázek a cítit se v podnikání mnohem jistější a motivovanější. Obě knihy můžu jedině doporučit. 

Není úplně snadné se té vize dobrat. Musíte začít sami u sebe. A přemýšlet, co vás naplňuje a co na vašem podnikání ve vás vzbuzuje největší emoce. A pak o těchto emocích musíte mluvit tak, aby podobné emoce cítil i člověk naproti vám. Nebo u obrazovky, na které vás sleduje. Bez jasně daného cíle, které vaše podnikání bude mít, se ale vize hledá těžko. Nenajdete ji, pokud podnikáte jen pro peníze. Nenajdete ji, pokud necítíte dobrý pocit z toho, že jste lidem pomohli. Lidé nakupují vaši vizi, ne vaši službu. Čím přesněji ji máte definovanou, tím rychleji lidé pochopí, o co vám jde, a rozhodnou se, jestli budou po této cestě kráčet s vámi. A dají vám své peníze.  

Nemyslete si, že jsem už při cestě od notáře s novým s.r.o. v kapse přesně věděl, jaká bude moje vize. Trvalo to víc než rok hledání. Teď už v agentuře víme, že pomáháme malým firmám vystoupit ze stínu těch větších. Nebo že chceme, aby podcasty z naší produkce zněly nejlíp v republice. Mít tohle stanoveno pomáhá všem. Vám, vašim lidem, i vašim klientům. 

Author

admin