5 minut čtení

Spousta lidí se mě ptá, jak se k těm podcastům vlastně má dostat. Přitom pokud už streamujete v mobilních zařízeních nebo počítačích hudbu přes Spotify nebo Apple music, máte všechny světové podcasty doslova na dosah ruky. Respektive pár kliknutí od sebe. 

Existuje několik způsobů, jak podcasty poslouchat. V mobilu, na tabletu a v osobním počítači. Spousta lidí se snaží poslech podcastů svým posluchačům ještě ulehčit a celý díl například ještě nahrávají na Youtube. My se však pro účely tohoto článku budeme zabývat čistě jen streamovacím audio službám. 

Apple Podcast

Z aktuálních statistik mého podcastu Buduj značku vyplývá, že zhruba 80% posluchačů poslouchá z aplikace Apple Podcast. Tu najdete na každém iPhonu. Buď bude už předinstalovaná v rámci vašeho iOS, nebo si ji budete muset rychle stáhnout z App Storu. Tak jako tak je (zatím) zcela zdarma. Tím se zároveň liší od Apple Music (neboli aplikace “Hudba”), kde abyste získali přístup ke streamování písní, musíte platit pravidelné měsíční předplatné. Abyste mohli nový podcast začít poslouchat, musíte si ho nejdřív najít. Buď klepnete na podcasty, které vám předvybral algoritmus, nebo začnete vyhledávat v několika jednoduchých krocích.

Zároveň také aplikace funguje, podobně jako Youtube, na bázi odběratelů. Jinými slovy pokud byste rádi, aby se vám každý nový díl vašeho oblíbeného podcastu sám objevil v aplikaci, stačí ho začít odebírat. Tím vlastně řeknete vašemu mobilu, aby jakmile bude na wifi, sledoval, jestli náhodou nevyšla nová epizoda. A když ano, tak ji stáhne, abyste ji mohli poslouchat a nečerpat zbytečně mobilní data. Jakmile doposloucháte, aplikace epizodu sama odstraní. 

Ale pozor: kdybyste podcast dlouhodobě neposlouchali, tak se vám nebudou epizody hromadit v mobilu. V nabídce se ukážou, ale budete si je muset stáhnout manuálně. 

Spotify 

Dalším místem, odkud se podcasty dostávají do světa, je Spotify. Aplikace v aktuální chvíli do podcastové tvorby významně investuje. Nešlo si nevšimnout jejího vstupu do předních amerických produkčních společností, které se na tvorbu podcastů zaměřují. Spotify se tím snaží upevňovat si svou pozici před Applem a Googlem. 

S podcasty to na Spotify funguje velmi podobně jako na Apple Podcast. Přímo v nabídce Spotify naleznete Podcasty, pak už jen procházíte a listujete. Ty, které vás zaujmou, můžete začít sledovat. Tím pádem se vám budou automaticky stahovat do vašich zařízení a jednotlivé epizody budou k dispozici i offline. To ale jenom tehdy, pokud si předplácíte Premium verzi Spotify.   

Google podcast 

Poměrně nedávno spuštěná platforma funguje také podobně. Vyhledává už existující podcasty na jiných platformách a ty vám potom nabízí k poslechu. Pro androidová zařízení to je asi nejpohodlnější varianta poslechu. Když tedy nechceze využívat Spotify. 

Další 

Podcasty se samozřejmě vyskytují i na dalších platformách. Z českého pohledu jsou ale všechny marginální. Určité procento trhu si pro sebe uzurpuje SoundCloud, který ale nelze poslouchat offline, pokud si neplatíte předplatné. A vzhledem k tomu, že na této platformě se sdružují především nezávislí producenti a zpěváci čekající na objevení, tak nemá příliš cenu těch několik dolarů měsíčně do poslechu investovat. 

Author

admin